pan. wiktoria. marzyciele - knut hamsun

Książka Knuta Hamsuna to zbiór trzech opowiadań o trudnej miłości oraz pięknie północnej przyrody.
Pierwsza opowieść "Pan. Z papierów porucznika Tomasza Glahna" opowiada  o myśliwym, który związał swoje życie z lasem, jednoczy się z naturą. Porucznik Tomasz Glahn, opisuje nam w formie swojego pamiętnika to co działo się w jego życiu w 1855 roku, tj. roku kiedy przeniósł się do małej, podleśnej chatki na dalekiej Północy.

"Tak minęła niejedna noc."

Poznajemy życie porucznika, który chętnie poluje, łowi ryby, pływa łodzią i spaceruje po skandynawskich lasach. Jego życie wyznacza rytm przyrody, do którego w pełni się dostosowuje. Tomasz Ghahn żyje daleko od najbliższej miejscowości - Sirilundu, na co dzień towarzyszy mu jedynie pies Ezop.

Nie jest zbyt wymagający, do jedzenia wystarczy mu to co sobie upoluje, ewentualnie udaje się na kramik do Sirilundu po chleb, jego rozrywką jest las oraz piękne widoki z jego chaty.

Ale mamy też wątek miłosny! Ponieważ bohater nie izoluje się od mieszkańców, staje się stopniowo częścią małej społeczności, uczestniczy w istotnych wydarzeniach - poznaje Edwardę, swoją miłość - kobietę niezwykłą, jednak chyba zupełnie do niego niepasującą. Dlatego nie mogą się odnaleźć, a ich historia jest bardzo zagmatwana i burzliwa.

Muszę podkreślić, że to moja ulubiona opowieść z całej książki Knuta Hamsuna. Znajdziemy w niej najwięcej opisów skandynawskich krajobrazów. I to jakich pięknych! Pewnie dlatego, że bohater mieszka przy lesie, często w nim przebywa, przez las przemierza trasę do najbliższej miejscowości. W tej opowieści najbardziej stykamy się z naturą, pięknem i dzikością tamtejszej przyrody, roślinności i widoków.

"Wiktoria" natomiast to opowieść o miłości młodych która bardziej dzieli, niż łączy. Wiktora i Janek. To dwójka doskonale wykreowanych bohaterów, których łączy płomienne, młodzieńcze uczucie.

Janek to syn piekarza, a Wiktoria jest młodą damą, pochodzącą z bogatej rodziny. Możemy się więc łatwo domyśleć, że ich miłość jest jak na tamte czasy zakazana, nie na miejscu. Para nie może się ze sobą związać z uwagi na dzielące ich różnice społeczne i kulturowe.

Chłopak po wielu latach nauki zostaje uznanym pisarzem, wydaje kolejne dzieła... które czytają wszyscy, w tym Wiktoria. Ona zaś z kolei Wiktoria zostaje zmuszona przez ojca do wyjścia za mąż - jej mężem ma zostać bogaty, starszy mężczyzna Oton, którego pieniądze mają uratować ich coraz biedniejszą rodzinę Wiktorii. Inaczej przecież nie wypada!

Wiktoria próbuje nawet zeswatać Janka z inną kobietą, ale tak naprawdę nigdy o nim nie zapomina... Jak potoczą się losy zakazanej miłości tej dwójki? To już musicie sprawdzić sami.

"Zapyta kto, czym jest miłość? Oto niczym więcej nad wietrzyk, który w różach zaszeleści, a potem ucichnie."

"Marzyciele'" to ostatnia opowieść w książce. Główny bohater to telegrafista, ekscentryczny wynalazca i kochliwy artysta o burzliwym życiu - Rolandsen. Najprościej można go opisać, iż jest to człowiek targany wielkimi namiętnościami. Jednak jego fantazja, wewnętrzna energia i emocjonalność nie znajdują zrozumienia społeczności wioski rybackiej, w której przyszło mu żyć. Jest też człowiekiem pomysłowym, zaradnym. Potrafi sobie poradzić w każdej sytuacji (tak, mam tu na myśli historię z kradzieżą w tle!). A wśród wszystkich marzeń i tajemnic telegrafista szuka drogi do serca ukochanej kobiety.

Mamy tutaj również wplecione ciekawe wątki innych mieszkańców Norlandii, m.in. pastora, który przybywa do tej małej miejscowości i próbuje wszystkich nieudolnie nawrócić oraz jego żony, która nieudolnie próbuje wypełniać obowiązki domowe. Jak widać, to bardzo zabawne!

Podsumowując, książka "Pan. Wiktoria. Marzyciele" to literatura piękna. Autor potrafi zaciekawić i wciągnąć czytelnika. Warto dzięki niemu oderwać się na chwilę od swoich problemów i przenieść do zielonego, dzikiego lasu na dalekiej północy. Polecam te opowiadania, mimo iż nie jest to łatwa w odbiorze pozycja.  Ale uważam, że w obecnym świecie, w którym za wszelką cenę chcemy sobie wszystko uprościć - czasem warto nie iść na łatwiznę.

 Pan. Wiktoria. Marzyciele - Knut Hamsun (2019)
Wydawnictwo: @Zysk i S-ka
 Premiera 29.04.2019 r.
Ocena: 7/10

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Zyska i S-ka.

P.

Komentarze

Prześlij komentarz